امروزه رنگ فقط پوشش تزئینی نیست .

رنگ ها هوشمند شده اند ....

رنگ می تواند به کمک خورشید، هوا را پاک و نفس کشیدنمان را آسانتر کند

 

 

کارکرد ناکسوت

ناکسوت اولین و تنها رنگ هوای پاک، در جهان است که از تکنولوژی فتوکاتالیست های کریستال اکتیو بهره می گیرد.ذرات نانوی دی اکسید تیتانیوم (TiO2) موجود در کریستال اکتیو CristalActiv™ انرژی لازم را از نور خورشید و اشعه ماورای بنفش دریافت کرده و در حضور رطوب و بخار آب موجود در هوا، رادیکالهای هیدروکسیل و پروکسیل آزاد می نماید.این رادیکال های آزاد ایجاد شده در میلیاردم ثانیه، سبب واکنشی خواهد شد که باعث شکسته شدن اکسیدهای نیتروژن (NOx) موجود در هوا می شود. این ذرات شکسته شده با ذرات کربنات کلسیم قلیائی موجود در رنگ خنثی می شود و مقادیر بی ضرر از نیترات کلسیم و مقادیر ناچیز از دی اکسید کربن و آب تولید می گردد. نیترات کلسیم محلول در آب است و به راحتی از سطح رنگ جدا شده که این امر باعث آمادگی سطح رنگ برای واکنش بعدی خواهد شد.

 یک مزیت بزرگ این واکنش فوتوکاتالیستی این است که ذرات نانوی دی اکسید تیتانیوم (TiO2) در واکنش مصرف نمی گردد و صرفا به عنوان یک کاتالیزور زیستی وارد عمل می شود که به طور مداوم تولید رادیکال های آزاد را انجام می دهد و در صورت وجود نور و رطوبت هوا این عمل ادامه خواهد یافت و همچنین بکارگیری کریستال اکتیو سبب خاصیت خودشویندگی و نیز خواص ضد باکتریایی این محصول می شود.

 

 

آزمایشات

تکنولوژی بکار رفته در ناکسوت در آزمایشات گوناگون در چندین سال پیاپی در کشورهای گوناگون مانند انگلستان، فرانسه، فیلیپین، هلند و ژاپن مورد آزمایش متخصصان واقع شده است. این محصول در اتحادیه اروپا به دفعات به  آزمایش گذاشته شده است و حاصل پروژه ای به نام پیکادا از برنامه توسعه اتحادیه اروپا بین سال 2003-2005 بوده است. پیکادا به  معنی بکارگیری روشهای خلاقانه در کاهش آلودگی هوا می باشد. کمپانی کریستال گلوبال انگلستان و بخش تحقیقاتی این کمپانی به نام ملنیوم کمیکال که یکی از اعضای هشتگانه پیکادا می باشند، وظیفه تولید مواد نانوی این آزمایشات را بر عهده داشته اند و دی اکسید تیتانویم را این پروژه را تولید نموده است و در حال حاضر نیز تکنولوژی تولید ذرات نانو دی اکسید تیتانیوم برای کاربرد های شهری در اختیار این کمپانی می باشد.

پس از اتمام پروژه پیکادا در سال 2005، طراحی و تولید ناکسوت آغاز گردیده است و در سال 2007 ای محصول برای آزمایشات شهری آماده گردیده و از آن سال تا سال 2009 کمپانی بویسن به همراه کمپانی کریستال انگلستان مجموعه آزمایشاتی را در کشور فیلیپین و بخشهای آلوده از شهر لندن و چندین پایتخت آلوده اروپایی طراحی و اجرا نموده اند که در ادامه به تعدادی از آنها خواهیم پرداخت. در سال 2010 این محصول به عنوان محصول نهایی و اولین اختراع در زمینه تولید رنگهای کاهش دهنده آلودگی هوا وارد بازار مصرف شده و از آن به بعد در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان تکنولوژی نوین صنعت رنگ مورد استفاده قرار گرفته است. از سال 2010 تاکنون نیز در چندین آزمایشگاه معتبر در کشورهای هنگ کنگ ، سنگاپور و هلند مورد آزمایش قرار گرفته است.

 

آزمایش ایستگاه مترو، مانیل، فیلیپین
MRT Guadalupe Station

این آزمایش بصورت مشترک توسط کمپانی گلوبال و نیز دفتر پایش آلودگی هوا و محیط زیست دانشگاه  Ateneo de Manila University به نام Manila Observatory صورت پذیرفت. این آزمایش بزرگترین آزمایش برای رنگ ناکسوت در جهان است که در آن سطوح و دیوارهای اطراف ایستگاه را رنگ آمیزی نمودند و توسط 15 سنسور بکار رفته در اطراف این ایستگاه مترو آلودگی موجود در قبل و بعد از رنگ آمیزی را اندازه گیری کردند. در این آزمایش از 700 لیتر رنگ ناکسوت برای رنگ آمیزی 6200 متر مربع استفاده شد.

 • از نمونه بردارهاي  غير فعال از کمپانی OGAWA امریکا برای میانگین 24 ساعته در NO2  استفاده شد.
 • مقایسه تجمع نیترات در نوار رنگ شده توسط KNOxOUT و نوار معمولی رنگ شده (شاهد)
 • تجزیه و تحلیل نیتریت و نیترات ماهانه با یون کروماتوگرافی(Ion Chromatography )
 • 4100 متر مربع سطح خارجی رنگ شده
 • 0.44 گرم  NOx  در روز توسط هر متر مربع از ناکسوت حذف گردید.
 • یک درخت بالغ در روز 0.42 گرم دی اکسید نیتروژن هوا را از بین می برد.

 

 

 

 

 

 

آزمایش پارکینگ وینسی، پاریس، فرانسه

Vinci parking, Paris, France
این آزمایش در یک پارکینگ ماشین در پاریس تحت شرایط لامپهای فلورسنت انجام شد و نتایج حاصله نشان داد که درصد NOX   تا حدود 90 درصد کاهش یافت. هدف اصلی آن آزمایش خاصیت کاهندگی آلودگی هوا در زیر نور فلورسنت (مهتابی) بود.

 • آزمایش تاثیر ناکسوت در زیر نور فلورسنت
 • محل آزمایش – 1800 متر مربع . 900 متر دیوار و 900 متر سقف
 • مقدار رنگ مورد استفاده 300 لیتر

آزمایش نشان داد که رنگ سالانه تا 55 کیلوگرم دی اکسید و مونوکسید نیتروژن را کاهش می دهد.

 

 

آزمایش کمدن، لندن، انگلستان

Camden, London, UK
منطقه کامدن لندن تحت مدیریت و پایش آلودگی هوا توسط Air Quality Management Area (AQMD) می باشد. این منطقه همچنان بیش از استانداردهای کیفیت هوا در UK می باشد.

 • این آزمایش بین سال 2007 – 2010 انجام شد
 • همکاری مستقیم کالج سلطنتی لندن و دفتر  تحقیقات محیط زیست این دانشگاه
 • پایش آلودگی هوا برای مونوکسید و دی اکسید نیتروژن و ناکس هر 15 دقیقه انجام شد.

پایش آلودگی نشان داد در فضای خارجی این رنگ باعث کاهش 20 تا 50 درصدی آلودگی هوا شده است.

 

 

تونل کونینگس، شهر لاهه، هلند
Koningstunnel, The Hague, Netherlands
شهرداری شهر لاهه هلند برای کاهش آلودگی تونل شهر از رنگ ناکسوت و نور ماورای بنفش مصنوعی استفاده نمود. پایش آلودگی هوا در این پروژه در یک سال صورت گرفت و مقایسه آمار حاصله با آمار پیش از رنگ آمیزی تونل نشان از تاثیر بالای ناکسوت در کاهش آلودگی این تونل داشت.

این آزمایش توسط سازمان هلندی تحقیقات کاربردی علمی (TNO ) و آژانس حفاظت از محیط زیست (DCMR ) انجام پذیرفت.

 

آزمایش دانشگاه هنر و طراحی، لندن، انگلستان
Sir John Cass School, Aldgate, London
دیگر آزمایش شهر لندن در کالج هنر و طراحی دانشگاه سنت مارتین انجام شد و در حیاط دانشگاه و در نمای خارجی آن صورت گرفت. پیش از انجام رنگ آمیزی توسط ناکسوت پایش آلودگی هوا در این محیط برای یک سال انجام شد و پس از جمع آوری اطلاعات سطوح رنگ آمیزی گردید.

 

 

از Chemilluminescence به منظور ثبت میزان آلودگی NO ، NO2 و NOx به کار گرفته شد. برای تشخیص تغییرات در میزان آلودگی دو پروب تشخیص در فواصل مختلف از سطح دیوار قرار داده شد . کنترل آلودگی موازی در یک منطقه در نزدیکی به ایجاد یک پایه مداوم سطح کیفیت هوا به عنوان پایه مقایسه انجام شد. داده های هواشناسی از قبیل سرعت و جهت باد ، بارش باران ، دما و رطوبت نیز به طور مداوم هر 15 دقیقه تحت نظر قرار گرفتند . مانیتورینگ از این منطقه برای نزدیک به دو سال پس از استفاده از پوشش فوتوکاتالیستی ادامه یافت. نتایج بدست آمده هر مترمربع قادر است سالانه 200 گرم NOx را تصفیه نماید.

 

 

 
 
  خانه     کارکرد ناکسوت     محصولات     پروژه های ناکسوت     رسانه     مقالات و افتخارات      دانستنیها     درباره ما  
Pars Silkroad Caravan.All Rights Reserved