دانستنیها
       

تعريف آلودگي هوا

آلودگي هوا به وجود هر ماده اي در هوا كه ميتواند براي انسان يا محيط او مضر باشد اطلاق مي گردد. آلاينده ها ممكن است طبيعي و يا ساخته دست بشر باشند و ممكن است به اشكال مختلف ذرات جامد يا قطرات مايع يا گاز باشند كه بالغ بر 180 آلاينده مي باشند .


منابع انتشار آلاينده هاي هوا

منابع آلوده كننده هوا به دو قسمت طبيعي و مصنوعي تقسيم بندي مي شود.
1- منابع طبيعي
     - فعاليت هاي آتشفشانها و آتش سوزي جنگل ها
     - گرد و غبار طبيعي
     - دود و مونواكسيد كربن ناشي از آتش سوزي ها
     - گاز رادون ناشي از كاني هاي زمين
     - درختان كاج كه تركيبات آلي را از خود متصاعد مي كنند.

2- منابع مصنوعي
وسايل نقليه موتوري مشكلي اساسي هستند كه دي اكسيد نيتروژن كه مهمترين آلوده كننده هوا است را توليد مي كنند .ساير منابع مصنوعي آلوده كننده هوا عبارتند زغال سنگ سوزها ، صنايع مختلف آلودگيهاي ناشي از سوزاندن بقاياي كشاورزي و ...


آلاينده ها ي هوا

تركيبات آلوده كننده هوا به دو قسمت گازها و ذرات جامد تقسيم مي شوند :
1- ذرات جامد :
ذرات كوچك و جامد براساس اندازه تقسيم مي شوند و عبارتند از: pm10 و pm2/5 . دسته اول ذراتي كه داراي قطر كمتراز 10 ميكرومتر هستند و دسته دوم ذراتي كه داراي قطر كمتر از 5/2 ميكرومتر هستند . ذرات با قطر كمتر از 5/2 ميكرومتر براي سلامتي زيانبارترند .
2- گازها :
شامل مونواكسيد كربن ، دي اكسيد نيتروژن ، دي اكسيد گوگرد ، هيدروكربن ها ، ازن و ... مي باشند .


آلودگي هوا در منازل

دي اكسيد كربن يك گاز آلوده كننده هوا نيست ولي همواره به عنوان يك عامل مهم در بررسي كيفيت هواي منازل مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان شاخص كيفيت هوا لحاظ مي شود . افراديكه در معرض اين هوا قرار مي گيرند ، دچار خستگي - عدم رضايت و عدم تمركز مي گردند . مواد و مصالح ساختماني مثل رنگ ها بخصوص رنگهاي با تركيبات سربي ، حشره كش ها و اسپري فرمالدئيـــد نيز مي توانند باعث آلودگي هوا در منازل گردد.


حفاظت با آلودگي هوا

در روزهايي كه اخبار و راديو تلويزيون و روزنامه ها هوا را در شرايط بحراني اعلام مي كنند اين خبر به شما كمك مي كند كه خود را از آلودگي هوا محافظت كنيد . AQI ( يا شاخص كيفيت هوا ) يك شاخص براي گزارش كيفيت هواي روزانه مي باشد . AQI با اندازه گيري آلاينده هايي چون ازن ، منواكسيد كربن ، دي اكسيد گوگرد ودي اكسيد نيتروژن و گردوغبار ( ذرات معلق 10-Pm ) محاسبه مي شود .


وضعيت شاخص استاندارد آلودگي(PS.I)

پاك 50-0
سالم 100-50
ناسالم 200-100
بسيار ناسالم 300-200
خطرناك 300 د


در مواقع آلودگي هوا چه بايد كرد ؟

در روزهاي بحراني آلودگي هوا حتي الامكان از تردد در محدوده هاي مركزي و پر ترافيك شهر اجتناب كنيد . استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي در سفرهاي روزانه درون شهري خود را جايگزين خودروهاي شخصي نمائيد . فعاليت يا بازي كودكان در محيطهاي باز را محدود نمائيد . و افراد مسن يا افراد با بيماريهاي قلبي ، ريوي نظير آسم ، برونشيت مزمن و نارسائي قلبي از خروج از خانه اجتناب نمايند .


هنگام آلودگی هوا چه بخوریم؟

آلاینده‌های موجود در هوا، مثل اکسیدهای ازت، دی اکسید کربن، منواکسیدکربن و به‌طور کلی گازهای مخرب، هر کدام به‌گونه‌ای بر هریک از اعضای بدن تأثیر می‌گذارند و باعث اختلال در عملکرد مطلوب دستگاه‌های مختلف در بدن می‌شوند. در چنین شرایطی، باید قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها را افزایش داد. نوع تغذیه و اینکه از چه غذاهایی بیشتر استفاده کنیم، می‌تواند تا حدی از عوارض خطرناک آلاینده‌های موجود در هوا بر بدن بکاهد.
دکترمنصور رضایی، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در این باره پاسخ می دهد:
آلودگی هوا، چگونه بر بافت‌ها و سیستم‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد؟ موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می‌شوند و برای سلامت بدن به‌شدت مضر و زیان‌آورند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافت‌های مختلف‌بدن می‌شوند. این رادیکال‌های‌آزاد، از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مثل مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن می‌شوند و باعث تخریب تک‌تک سلول‌ها می‌شوند.
رادیکال‌های آزاد که در هوای آلوده وجود دارند، چگونه باعث نابودی بافت‌ها و سلول‌های بدن می‌شوند؟
هنگام آلوده بودن هوایی که انسان استنشاق می‌کند، روزانه مقادیر زیادی رادیکال آزاد، وارد بدن می‌شود، به عبارت دیگر، تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن در هنگام آلوده بودن هوا، افزایش می‌یابد؛ چرا که رادیکال‌های آزاد، به‌دلیل آنکه اکسیژن‌های ناپایداری هستند، دنبال جا و مکانی می‌گردند که با یک سلول واکنش نشان دهند و آن را اکسید کنند، به تعبیر دیگر، رادیکال‌های آزاد، اکسیژن‌های آزادی هستند که به بافت‌ها و سلول‌های بدن می‌چسبند و باعث نابودی و تخریب آنها یا تغییر ماهیتشان می‌شوند؛
بنابراین، با تجمع رادیکال‌های آزاد دربدن به‌دلیل آلودگی هوا، یک پروسه تخریبی و التهابی اتفاق می‌افتد و به‌دنبال آن، انواع بیماری‌های مزمن از قبیل برونشیت، سرطان‌های خون و برخی دیگر از بیماری‌ها افزایش می‌یابد، بنابراین ذرات آلوده در هوا، از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شود و پس از آن وارد سیستم گردش خون می‌شود و از آنجایی که خون همه بدن را سیراب می‌کند، این خون آلوده به سلول‌های بدن آسیب می‌رساند و باعث افزایش بیماری‌های مزمن می‌شود.
خون آلوده، باعث بروز چه بیماری‌هایی می‌شود؟خون آلوده وقتی وارد سیستم مغز می‌شود باعث بروز سردرد، وقتی وارد سیستم اعصاب و روان می‌شود، باعث کاهش آستانه تحمل افراد و پرخاشگری می‌شود و علاوه براین، تیرگی، چروک پوست، ریزش مو، دل‌درد، نفخ و سایر بیماری‌های مزمن از دیگر علائم ناشی از آلودگی هواست.
آیا در مواقعی که آلودگی هوا تشدید می‌شود، منابع غذایی و نوع تغذیه افراد، می‌تواند از اثرات مخرب آلودگی هوا بر بدن تا حدی جلوگیری کند؟برای جلوگیری از تأثیر مواد مضر به بدن، هر یک از اندام‌های بدن مکانیسم خاص خود را دارد. به عبارت دیگر، برای جلوگیری از تأثیر مواد مضر راه‌های دفعی وجود دارد، به‌عنوان نمونه، تعریق از راه پوست، سرفه از راه ریه، ادرار از راه کلیه و مدفوع از طریق روده‌ها، بنابراین در مورد نوع غذا در هنگام آلودگی هوا، بهترین توصیه افزایش مصرف مایعات مختلف در طول روز است.این مایعات می‌تواند، آب، انواع نوشیدنی‌ها، میوه، انواع سبزی، سوپ و آش باشد. در هنگام آلودگی هوا، مصرف شیر بیش از همیشه، توصیه می‌شود. همچنین برای از بین بردن اثرات مخرب فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده وجود دارد، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت را افزایش داد(pezeshki.net)


اكسيدهاي نيتروژن چيست ؟

از ميان هفت اكسيد نيتروژن شناخته شده موجود در هواي محيط ، اكسيد نيتريك (NO ) و دي اكسيد نيتروژن (NO2) از آلوده كننده‌هاي مهم هوا به شمار مي روند. دي اكسيد نيتروژن گازي استمرئي با رنگ قهوه‌اي مايل به زرد يا قهوه اي مايل به قرمز كه طي فرايندهاي پيچيده اتمسفر به ذرات معلق نيترات (NO3) تبديل مي‌شود و همچون اكسيد نيتريك يكي ازآلاينده‌هاي اصلي مه دود است. اين گاز در شهرها به علت فعاليت‌هاي انساني ازغلظت بالايي برخوردار است.
احتراق سوخت‌ها در دماي بالا سبب توليد اين آلاينده مي شود. اين دو گاز اثر مستقيم بر آلودگي هوا ندارند؛ بلكه درصورتي كه با هواي مرطوب تركيب شوند، توليد اسيد سيتريك مي نمايند كه در اين حالت موجب پوسيدگي شديد فلزات مي گردند. از طرفي چنانچه غلظت NO2 و حدود 25/0ppm برسد قابليت ديد را به ميزان قابل توجهي كاهش خواهد داد. اگر گياهان به مدت 10 الي 12 روز در معرض هواي محتوي نيم يا 5NO2 ppm قرار بگيرند رشد آنها بسيار كاهش مي يابد.


منابع اكسيدهاي نيتروژن

برخي از اكسيدهاي نيتروژن به صورت طبيعي و برخي به صورت انساني ايجاد مي‌شوند. در اثر آتش‌سوزي جنگل مقدار اندكي NO2 ايجاد مي‌شود. تجزيه باكتريايي مواد آلي نيز سبب آزاد شدن NO2 در اتمسفر مي‌شود. در واقع منابع توليد كننده 2NOبه طور طبيعي تقريبا 10 برابر منابع انساني است كه در نواحي شهري داراي تراكم و غلظت بيشتري مي‌باشد و بخش عمده 2NOتوليد شده از منابع انساني مربوط به احتراق سوخت در منابع ساكن و ناشي از احتراق در وسائط نقليه مي‌باشد.


اثرات بهداشتي اكسيدهاي ازت

اكسيدهاي ازت به دو طريق مستقيم و غيرمستقيم بر سلامت انسان اثر مي گذارند. اثر مستقيم آنها بستگي به نوع و تركيب اكسيد دارد زيرا NO2 نزديك به چهار برابر بيشتر از NO سمي است و در غلظت‌هاي مساوي با CO از آن زيان آورتر است. اثرات ثابت شده NO2 بر روي انسان‌ها كاملا به اثر تنفسي محدود نمي شود؛ بلكه باعث پيامدهائي نظير اختلال در بويائي، بيحالي، خستگي، ناراحتي‌هاي حفره بيني، اشكالات تنفسي، تحريك گلو، چشم ، ناراحتي‌هاي اعصاب، گشادي مردمك چشم، افزايش برونشيت حاد و توليد نيتروزامين در بدن مي‌گردد.
براساس گزارش سازمان حفاظت از محيط زيست، اكسيد نيتروژن مخاط برونش‌ها را تحريك مي كند و بدين وسيله سبب افزايش عفونت‌هاي تنفسي در كودكان و افزايش شكايات تنفسي مثل سرفه و خلط در بزرگسالان مي شود. بيماران مبتلا به آسم به اثرات ناشي از اين گاز به شدت حساس هستند.


آلودگی هوا در محیط های بسته

امروزه ثابت شده است که تاثیر آلودگی هوا در محیط های بسته برابر و حتی بیش از آلودگی هوای محیط های باز شهری است. زیرا مردم زمان بیشتری را در محیط های بسته صرف می کنند، گستره بیشتر و متنوع تری از آلاینده ها در این محیط ها وجود دارد و غلظت آلاینده ها در این محیط ها در اثر تجمع افزایش می یابد. آلودگی هوا در محیط های بسته می تواند ناشی از مواد جامد معلق (مانند غبار و دود)، عوامل بیولوژیکی (مانند قارچ و هاگ)، رادون، آزبست، آلاینده های گازی مانند CO، CO2، NOX و SOX، آلدئیدها و ترکیبات آلی فرار باشد. اصلی ترین عامل آلودگی هوا در محیط های بسته انتشار آلاینده ها به صورت گازها و یا ذرات در محیط می باشد. عدم تهویه مناسب نیز می تواند باعث افزایش آلودگی شود. زیرا در این حالت هوای کافی برای رقیق سازی و خارج نمودن آلاینده های داخل ساختمان تامین نمی شود.


مواد آلی فرار

ترکیبات آلی فرار مایعات یا جامداتی هستند که دارای کربن آلی (کربن متصل به کربن، هیدروژن، نیتروژن یا گوگرد) بوده و با سرعت چشمگیری تبخیر می شوند. این ترکیبات بعد از ذرات معلق بیشترین فراوانی و تنوع نشر را دارا می باشند. طبق تعریف سازمان حفاظت از محیط زیست امریکا هر ترکیبی که فشار بخاری بیش از mm Hg 1/0 داشته باشد یک VOC محسوب می شود. درتعریف اتحادیه اروپا میزان فشار بخار باید بیش از mm Hg 074/0 در دمای 25 درجه سانتیگراد باشد. برخی ترکیبات مانند CO، CO2، CH4 و برخی آلدئیدها از این تعریف مستثنی هستند. فشار بخار مواد آلی فرار به میزانی بالاست که در شرایط نرمال تبخیر بالایی دارند و وارد اتمسفر می شوند. این مواد شامل هزاران ترکیب شیمیایی می شوند که اثرات نامطلوبی بر روی سلامتی انسان دارند.


اثرات مواد آلی فرار بر روی سلامتی انسان

مهم ترین اثرات بهداشتی مواد آلی فرار در محیط های بسته عبارتند از : سوزش ناشی از تحریک غشای مخاطی، آثار سیستماتیک بر روی بدن انسان مانند خستگی و عدم تمرکز و اثرات ناشی از سمیت مانند سرطان زا بودن. شایعترین مشکل ناشی از این مواد در انسان تحریک غشای مخاطی بدن می باشد.عامل اصلی سندرم بیماری ساختمان که اغلب در ساختمان های نوساز مشاهده می شود و علایم و عوارضی مانند سوزش چشم و بینی، سردرد، سرفه، خشکی پوست، عدم تمرکز، خستگی و حالت تهوع دارد نیز ترکیبات آلی فرار می باشد.


انواع مواد آلی فرار در محیط های بسته غیر صنعتی

در یک محیط بسته غیر صنعتی صدها نوع VOC یافت می شود به نحوی که در یک خانه مسکونی می توان بیش از 300 نوع ترکیب آلی فرار شناسایی نمود. اغلب این ترکیبات را هیدروکربن های آروماتیک، آلکان ها، الکل ها، هیدروکربن های آلیفاتیک، آلدئیدها، کتون ها، گلیکواترها، هالوکربن ها، سیکلوآلکان ها و ترپن ها تشکیل می دهند. آمین ها مانند نیکوتین، پایریدین، 2-پیکولین، 3-اتنی پایریدین نیز بخصوص در مناطقی که دود سیگار یا شعله وجود دارد یافت می شوند. علاوه بر این اسید کربوکسلیک های با وزن مولکولی کم، سیلوکسان ها، آلکان ها و فرئون 11 نیز اغلب در این محیط ها یافت می شوند.


منابع انتشار مواد آلی فرار در محیط های بسته غیر صنعتی

مواد آلی فرار به طور گسترده ای در لوازم خانگی و مصرفی، مصالح ساختمانی، تجهیزات اداری، خوش بوکننده ها، رنگ ها و حشره کش ها یافت می شوند. علاوه بر این برخی فعالیت ها در محیط های بسته مانند پخت و پز، نظافت، نوسازی ساختمان و مصرف دخانیات مقادیر زیادی از مواد آلی فرار مختلف را تولید می نماید. ورود و نفوذ از منابع آلاینده محیط خارجی مانند آلودگی های ناشی از ترافیک یا گازهای خروجی از صنایع نیز سهم قابل توجهی در مواد آلی فرار موجود در محیط های بسته را به خود اختصاص می دهد.


خواص رنگ اکریلیک نسبت به دیگر رنگها

1- رنگ اکریلیک با داشتن حلال آب دیگر بو نمی دهد
2- خاصیت آنتی استاتیک دارد یعنی گرد و غبار به خود نمی گیرد.
3- خاصیت ارتجایی و الاستیکی بالایی دارد.
4- در برابر ترک و شکستگی مقاوم و تا حدی اکوستیک است.
5- صد در صد قابل شستشو است.
6- سرعت بالای اجرا و ریخت و پاش کمتر از مزیتهای دیگر آن است.
7- قابلیت تکرار فام در 3 الی 6 ساعت و با قلمو و غلتک اعمال میگردد. 8- قابلیت تراوایی و تنفس سطح زیرین را دارد.


رنگ اكريليك پايه آبي

ويژگيها :
   • قدرت پوشش بالا
   • سهولت تميز كاري با آب و صابون
   • سهولت كاربرد
   • بدون رنگ پريدگي ، پوسته شدن يا تاول
   • خشك شدن سريع
   • خواص آبگريزي بالا
   • قابليت شستشو
   • قابل رقيق شدن با آب
   • خواص رتوش كاري خيلي خوب
   • دوستدار محيط زيست
   • مقاوم به آب و هواي مرطوب محيطهاي بيروني
   • بوي كم

حوزه كاربرد :
اين رنگ بر روي سطوح گچي، بتوني و معدني ( نظير سنگ و آجر) كاربرد دارد .

آماده سازي سطح :
تمامي سطوح بايد تميز، خشك و فاقد هرگونه چرك، واكس ، گريس و روغن باشند .تمامي خاكهاي گياه دار، كپك و قارچ بايد بطور كامل از بين بروند .اين رنگ علاوه بر سطوح مذكور بر روي سطوح رنگ شده پلاستيك يا روغني قابل كاربرد مي باشد ولي به جهت چسبندگي بهتر ، سطوح رنگهاي روغني براق بايد كمي سنباده نرم زده شود .


 
 
  خانه     کارکرد ناکسوت     محصولات     پروژه های ناکسوت     رسانه     مقالات و افتخارات      دانستنیها     درباره ما  
Pars Silkroad Caravan.All Rights Reserved